Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Schodiště > Povrchová úprava schodiště

Povrchová úprava schodiště

Povrchová úprava dřevěného schodiště

Dřevěné schody a schodiště mohou mít několik druhů povrchové úpravy podle toho, jaké barvy a struktury dřeva na schodech a schodištích chceme docílit.

Mezi nejběžnější povrchové úpravy dřevěných částí schodiště se používá lakování nebo olejování a voskování. Další úpravy dřeva jakými je moření nebo drásání slouží spíše k estetické úpravě povrchu dřevěného schodiště tak, aby zapadlo do interiéru prostor, do kterých je schodiště zabudované.

Typy povrchových úprav dřevěného schodiště:

Lakování dřevěného schodiště

Lakování dřevěného schodiště se provádí ve dvou vrstvách tvrdým dvousložkovým polyuretanovím lakem na dřevo. Takto upravený povrch dřevěných schodů má nevýhodu v případě, že se schody poškodí nebo jejich povrch chceme po letech renovovat. Tvrdý lak se z dřevěných částí schodiště velmi špatně odstaňuje, mnohdy je nemožně zbytky starého laku úplně odstranit.

Olejování dřevěného schodiště

Olejování dřevěného schodiště se provádí také ve dvou vrstvách tvrdým vysokosušínovým olejem. Jako první vrstva je použit olej, který se vetře do dřeva a nechá zaschnout po dobu 24h, potom se schodiště přebrousí a nanese se vrstva vosku, který se po 20min. rozleští a zase nechá proschnout 24hod. Tento povrch dřevěného schodiště se dá kdykoliv bez problémů opravovat i renovovat.

Moření dřevěného schodiště

Dřevěné schodiště se dá stejně jako každý jiný dřevěný povrch barevně doladit mořením, tak aby ladil s ostatním nábytkem nebo doplňky v interiéru místnosti. Mořením se změní barevný odstín schodiště, nikoliv však původní kresba dřeva.

Drásání dřevěného schodiště

Mezi speciální povrchovou úpravu dřevěného schodiště patří drásání povrchu dřeva s pomocí speciálních kartáčů. Při této povrchové úpravě schodiště se vydrásá povrh dřeva tak, aby měkká léta dřeva byla zapuštěna hlouběji a tvrdé léta zůstaly na povrchu. Dřevo působí staře a tento typ úpravy povrchu dřevěných schodišť se hodí do srubů, roubenek, chat a nebo do moderních interiérů kde doplňuje moderní prvky.Takto vydrásaný povrch schodiště se ještě olejuje.

Nástřik kovových prvků schodiště

Všechny kovové prvky schodiště (mimo těch, co jsou vyrobeny z nerezu) jsou po výrobě odmaštěné, přetmelené, nastříkané základovou barvou na kov a nakonec horní barvou dle odstínu RAL.

Prohlédněte si reference Výpočet ceny schodiště